
Memoriał Załogi porucznika Arthura E. Lindella z 15 USAAF jest główną nagrodą w organizowanym przez nasze Koło już od lat konkursie modelarskim połączonym z wystawą.
Tradycje organizacji konkursów modelarskich w Kędzierzynie-Koźlu są bardzo długie. Pierwsze konkursy połączone z wystawami modeli odbywały się w Domu Kultury „LECH” na os. Blachownia już na początku lat 70′. Były to pierwsze tego typu imprezy w naszym kraju, co zwróciło nawet uwagę redakcji „Skrzydlatej Polski”, która we wrześniu 1976 roku tak pisała o naszej wystawie w tekście „Cenna inicjatywa Kędzierzyna”.
Ostatnia edycja naszego konkursu przed odbyła się jeszcze zanim świat opanował znany wszystkim wirus, tzn. 18 – 20 października 2019. Tradycyjnie gospodarzem wystawy był Dom Kultury „Lech” na osiedlu Blachownia (mapka). Była to druga edycja po kilkuletniej przerwie.
Pomysł aby główną nagrodą w naszym konkursie upamiętnić lotników z załogi porucznika Arthura Lindella także nawiązuje do tradycji konkursów z poprzednich lat i bynajmniej nie jest to przypadek.
Koncepcja ta zrodziła się ze współpracy ze Stowarzyszeniem „Blechhammer-1944”. Porucznik Lindell był dowódcą załogi amerykańskiego bombowca B-24 Liberator, należącego do 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych, która brała udział w nalotach na zakłady chemiczne zlokalizowane w dzisiejszym Kędzierzynie-Koźlu. 26 grudnia 1944 roku ich samolot brał udział w nalocie na zakłady IG Farben (Obecnie Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.). Około minuty po zrzuceniu bomb samolot został trafiony ogniem artylerii przeciwlotniczej, przełamał się na pół i runął na ziemię zabijając całą załogę.
Na poniższym zdjęciu widać członków załogi Liberatora porucznika Lindella. Od lewej: w pierwszym rzędzie: Myron Yaw, Alex Abramovich, Joseph Ryan, J.D. Trautman, Travis Burns, M.C. Papadopulos; w drugim rzędzie: Arthur Lindell, Duke Wareham, Lloyd Fox, Howard Boslow. W ostatniej misji nad zakłady Blechhammer, 26 grudnia 1944 miejsce Duke’a Warehama zajął porucznik Gilliland, a J.D. Trautmana Joseph Lajkowicz.

Choć przybliżone miejsce katastrofy samolotu udało się ustalić, do dzisiejszego dnia członkowie załogi zestrzelonego Liberatora mają status „Missing in Action”. To właśnie ich heroizm i poświęcenie pragniemy upamiętnić poprzez nazwanie głównej nagrody w naszym konkursie na ich cześć.
Serdecznie zapraszamy do zgłaszania swoich prac do naszych konkursów!
PLIKI DO POBRANIA: